Dorćol je poneo ime po raskršću ulica cara Dušana, kralja Petra i Dubrovačke, koje su nekada vodile ka Istanbulu, Vidinu, Beču i Dubrovniku. Mnogo priča je ispričano o Dorćolu. U njima se govorilo o sudbinama poznatih Beograđana koji su odrasli u ovom delu grada, bitnim istorijskim događajima, anegdotama iz kafana, ulica, ćoškova.
Dorćol pripada starom delu Beograda, podeljen je na donji i gordnji deo i za mnoge nosi posebnu dušu koju u potpunosti mogu da osete samo oni, kako kažu, pravi Dorćolci!
Tu su rođeni i živeli oni koji su pisali našu istoriju, među kojima su Karađorđe, knez Aleksandar Karađorđević i knez Đorđe P. Karađorđević, Dositej Obradović, Milan Rakić, Nikola Pašić, Đorđe Krstić, Meša Selimović, Ljubiša Tumbaković i mnogi drugi.
Interesantno je da je na mestu gde se danas nalazi Dorćol nekada bilo gradsko jezero, a njegovo ime zapravo označava raskrsnicu četiri ulice koja se odnosi na raskrsnicu cara Dušana, kralja Petra i Dubrovačke, gde se nalazila raskrsnica koja je vodila ka Istanbulu, Vidinu, Beču i Dubrovniku. Naziv Dorćol potiče iz turskog jezika: dort – četiri, jold – put (dort jold – četiri puta).
Naime, za vreme turske vladavine na Balkanu, glavna ulica u Beogradu, u to vreme baš-čaršija, je bila cara Dušana i tako je bilo sve do polovine 19. veka.
Dorćol je dosta stradao za vreme bombardovanja 6. aprila 1941. godine. Mnogo ljudi je izgubilo život i mnogo zdanja je porušeno, a na njihovim mestima se danas nalaze brojne stambene zgrade.
Inače, na Dorćolu u ulici Cara Dušana 10, nalazi se najstarija kuća u Beogradu koja je izgrađena 1727. godine, za koju se veruje da je nekada bila u sastavu dvora Aleksandra Virtemberškog. Nalazi se pod zaštitom države kao spomenik kulture, a svojevremeno je predstavljala prvi objekat u SFRJ koji je radio 24 sata dnevno.
Prema pričama starih Dorćolaca, navodno u podrumu ove kuće se nalazi ulaz ka lagumima koji vode sve do Zemuna.